Seminarium, warsztaty-,,Arteterapia. Sztuka, która leczy”

Z przyjemnością informujemy, że zorganizowaliśmy dla Państwa seminarium „Sztuka, Terapia, Transformacja” oraz cykl warsztatów arteterapeutycznych w ramach wystawy koła naukowego arteterapii „ARTE”, na które serdecznie zapraszamy!

SEMINARIUM

LINK do transmicji z seminarium <- kliknij

Data: środa, 13 marca 2024, godz.14:00 – 15:30

Miejsce: MEDIATEKA, Grodzisk Mazowiecki

Cel: Seminarium ma na celu zbudowanie mostu interdyscyplinarnego pomiędzy praktykami, naukowcami i artystami zainteresowanymi transformacyjną mocą arteterapii. Badając wzajemne oddziaływania twórczości, zdrowia psychicznego i leczeniem, uczestnicy uzyskują wgląd w terapeutyczny potencjał ekspresji artystycznej.

Zapisy: WSTĘP WOLNY

Uczestnicy panelu:

Maria Broniewicz – kurator wystawy Mediateka

dr Aleksandra Chmielnicka-Plaskota – kierownik Zakładu Działań Wizualnych i Arteterapii w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza.

dr Maria Pałuba – ordynator i dyrektor Szpitala Tworkowskiego

dr hab. Janina Florczykiewicz – prof. Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Anna Mikosz – Prezes Zarządu Europejskiej Fundacji Terapii Przez Sztukę

Dyskusja z publicznością:

Skąd przybywamy? Początki arteterapii w Polsce – dr. Maria Pałuba

Empiryczne dowody potwierdzające skuteczność arteterapii – prof. Janina Florczykiewicz, dr Aleksandra Chmielnicka-Plaskota

Inspirujące studia przypadków. Praktyka arteterapeutyczna – społeczna: program Zdrowie Psychiczne Studentów w Centrum Uwagi – Anna Mikosz.

Praktyka kliniczna – dr Aleksandra Chmielnicka-Plaskota

Paneliści wraz z uczestnikami seminarium porusza takie tematy, jak:

Znaczenie sztuki w życiu i w terapii. Rola arteterapii w procesie samopoznania, samorozwoju na drodze poprawy jakości życia i dobrostanu psychicznego. Rola twórczości w procesie leczenia i rehabilitacji.

Interpretacja obrazów terapeutycznych na podstawie obrazów prezentowanych na wystawie. Jak działa arteterapia? Jak proces twórczy powinien być zaprojektowany? Jak pacjent powinien być prowadzony? Czy arteterapia jest dla każdego?

Ponadto, artyści podzielą się osobistymi narracjami, stojącymi za ich obrazami. Uczestnicy będą mogli zastanowić się nad ich wielopłaszczyznowym oddziaływanie

WARSZTATY

Miejsce: Wszystkie warsztaty odbywają się w MEDIATECE, Grodzisk Mazowiecki

Zapisy: liczba miejsc ograniczona, zapisy na poszczególne warsztaty w BEZPOŚREDNIM KONTAKCIE telefonicznym z MEDIATEKĄ <- kliknij

Warsztat „OTULAJĄCAARTETERAPIA

10 marca, godz. 13:00-15:00

Prowadzący: Karolina Sobolewska

Warsztat obejmujący techniki uważnościowe, taniec i ruch intuicyjny oraz działania plastyczne. Skupia się on na wyciszeniu, zauważeniu swojego ciała, budowaniu z nim relacji, wspieraniu swobodnej ekspresji, uważności na swoje potrzeby i samoakceptacji. Warsztat otwiera na twórczą kreację, której owoce zbieramy w codziennym życiu.

Warsztat „LUSTRA

13 marca, godz. 10:00-11:30

Prowadzący: Zofia Opławska

Warsztat opiera się na pracy w parach na zasadzie odbić lustrzanych. Skupia się na prowadzeniu i byciu prowadzonym, na schematach i ich łamaniu. Ruchem odpowiemy na pytania dotyczące relacji między ja-ja, ja-ty, ja-otoczenie. Na zakończenie lustra będą miały odzwierciedlenie w grupowej choreografii, która wcale nie będzie wyreżyserowana.

Warsztat „DZIAŁANIA PANTOMIMICZNO-CYRKOWE W ARTETERAPII

13 marca, godz. 11:45-13:45

Prowadzący: Jarek Bułka

W warsztacie będą prowadzone ćwiczenia ruchowe z elementami cyrkowymi na bazie pantomimy. Celem tych działań będzie poprawa samopoczucia. Działania ukierunkowane zostaną na poznanie i doświadczanie siebie w obszarze sztuki

Warsztat „WSPÓŁODCZUWANIE – SENSORYKA BLISKOŚCI

14 marca, godz. 13:00-17:00

Prowadzący: Marika Lian, Karol Sławek

Warsztaty twórcze dla dzieci i ich opiekunów wykorzystujące ćwiczenia dramowe, choreoterapeutyczne oraz sensoryczne. Warsztaty będą miały charakter multimodalny.

Warsztat „CIAŁO W RUCHU, UMYSŁ W SPOKOJUWARSZTAT ZOSTAŁ ODWOŁANY!!

24 marca

Prowadzący: Julia Foks

Podczas warsztatu terapii ruchem uczestnicy zaangażują się w różnorodne ćwiczenia ruchowe, mające na celu poprawę ich samopoczucia. Cały warsztat ma na celu nie tylko relaksację, ale również zwiększenie świadomości znaczenia ruchu w codziennym życiu oraz głębsze zrozumienie, jak proste aktywności mogą wpłynąć na poprawę jakości życia.

Warsztat „ZNAKI EMOCJI – ALFABET UCZUĆWARSZTAT ZOSTAŁ ODWOŁANY!!

25 marca, godz. 18:00-20:00

Prowadzący: Anita Adamkiewicz

Podczas warsztatu uczestnicy poznają sposoby wyrażania swoich emocji przekształcając je na kaligraficzne symbole,, przelewając je na papier. Do warsztatu nie trzeba mieć żadnego doświadczenia, wszystko zostanie wytłumaczone w trakcie spotkania.

Warsztat „CZYM SĄ EMOCJE? PRZYJRZYJMY SIĘ IM I POROZMAWIAJMY O NICH

25 marca,godz. 15:00-17:30 WARSZTAT ZOSTAŁ ODWOŁANY!!

Prowadzący: Monika Chudziak, Anna Zachciał

Emocje są fundamentalnym elementem ludzkiego życia, mają znaczący wpływ na nasze myśli, działania i relacje z innymi. Praca nad zrozumieniem i wyrażaniem emocji może prowadzić do głębszego samopoznania, lepszego radzenia sobie ze stresem oraz poprawy relacji interpersonalnych. Warsztaty te zapewniają bezpieczna przestrzeń, w której uczestnicy mogą spotkać się ze swoimi uczuciami za pomocą różnych technik arteterapeutycznych, które pomagają w procesie samopoznania i samowyrażania

Serdecznie zapraszamy do zapisów!